Handelingen

Balk, Siemen de Jongstrjitte 2 - De Paadwizer

Uit Reliwiki


Bezig met het laden van de kaart...
Algemene gegevens
Naam kerk: De Paadwizer
Genootschap: PKN Gereformeerde Kerk
Provincie: Friesland
Gemeente: De Friese Meren
Plaats: Balk
Adres: Siemen de Jongstrjitte 2
Postcode: 8561DP
Inventarisatienummer: 08706
Jaar ingebruikname: 1982
Architect: Steen en Tuinhof
Huidige bestemming: kerk
Monument status: geen


Geschiedenis

Moderne stolpvormige kerk zonder toren. Gebouwd als Gereformeerde Kerk, die een eerder Gereformeeerd onderkomen verving.

Orgel

Mense Ruiter maakte in 1985 een nieuw orgel voor de Gereformeerde Kerk (Paadwizer) in Balk. Er is toen gekozen voor een rugwerk met een klassieke vormgeving. Het hoofdwerk en bovenwerk staan in de schuine kap opgesteld achter latwerk. De grote houten pijpen liggen onder het dak. Het pedaal is permanent gekoppeld aan het hoofdwerk. Het rugwerk en bovenwerk kunnen gekoppeld worden aan het hoofdwerk door middel van het verschuiven van de klavieren.

In 2014 is er groot onderhoud uitgevoerd: onder andere extra hangers aangebracht voor de langere pijpen. Deze pijpen stonden niet meer recht en waren behoorlijk uit het lood gegaan. In 2015 zijn de tongwerken milder gemaakt en sneller van aanspraak.


Dispositie
  • Hoofdwerk (manuaal 2): Bourdon 16' - Octaaf 8' - Octaaf 4' - Mixtuur 2' 2-4 sterk (1990) - Trompet 8'.
  • Rugwerk (manuaal 1): Prestant 8' - Holpijp 8' - Octaaf 4' - Octaaf 2' - Cornet 2⅔' 3 sterk discant - Mixtuur 1⅓' 3-4 sterk - Dulciaan 8' (1990).
  • Borstwerk (manuaal 3): Fluit doux 8' - Viola di Gamba 8' (C-H in Fluit doux) - Fluit d'amour 4' - Nasard 3' (1990) - Speelfluit 2'.
  • Pedaal: aangehangen aan Hoofdwerk.
  • Koppelingen: Rugwerk aan Hoofdwerk - Bovenwerk aan Hoofdwerk.
  • Tremulant gehele werk.

Mechanische sleepladen. Manuaalomvang: C-f3. Pedaalomvang: C-d1. Winddruk: 72 mm. WK.

Afbeeldingen

Exterieur

Interieur